Soma Çagri FM

Dinlemek için Flash Player Yüklemelisiniz Flas Player Yükle. Winampla dinlemek için aşağıdaki butona tıklayınız.

 
 
 
 
Genel Bilgiler
SOMA HAKKINDA GENEL BİLGİLER
29/01/2011 / 03:25

 

Soma yı Canlı İzlemek İçin, Atatürk cd. Dörtyol Kavşağı  http://www.soma.gen.tr/canli/canli.php

 

GENEL BİLGİLER

YÜZÖLÇÜMÜ                                                 :     826  Km2
ŞEHİR MERKEZ NÜFUSU :                           :     73.027 (2008 Sayımına göre)
KASABA ve KÖYLER NUFUSU                     :     27.213 (2008 Sayımına göre)
TOPLAM NÜFUSU                                         :     100.238        
RAKIMI                                                          :     175   Metre
Km2’ YE DÜŞEN NÜFUS YOĞUNLUĞU       :     93
NUFUS ARTIŞ HIZI (Binde %.)                 :     49.15
  KÖY SAYISI                                                :     53
TOPLAM YERLEŞİM ÜNİTE SAYISI            :     64   (23 Mahalle)
BELEDİYE SAYISI                                        :     5
KASABA SAYISI (Belediyeli)                     :     4


SOMA GENEL BİLGİLER

Ege  Bölgesi'nin kuzeyinde bulunan Soma ilçesinin dogusunda Kirkagaç, batisinda Kinik,Bergama,kuzeyinde Savastepe (Balikesir) ve Ivrindi ilçeleri ile  güneyinde Palamut Bucagi  bulunmaktadir.27.36'dogu boylami ve 39.11'kuzey enlemi arasinda bulunan  ilçenin rakimi ortalama 175 m. ve yüzölçümü ise yaklasik 826km2'dir .
Soma'da bulunan arazinin yaridan fazlasi dagliktir.Ilçe güneyi sik ve dik tepeler ve yüksek daglarla kaplidir.Dogusunda yüksek daglar ,birkaç yayla ve kimi dag üstlerinde zaman içinde olusan yerlesim alani olmaya uygun   sirtlar vardir.Dogu-Kuzey ve Dogu-kuzeydogu yönünde daglar siklasir ve yükseklikleri artar.Batida ise Bakirçay bulunmaktadir. Bakirçay'in besledigi akarsular ve bu akarsularin kollarinin etkisi ile araziler bölünmüs,vadiler olusmus,birkaç noktada ise düzlükler meydana gelmistir.Dogusunda yüksek daglarla birlikte birkaç yayla bulunmaktadir.Kimi dag üstlerinde ise zaman içinde yerlesim alani olan sirtlar vardir.
Ilçe, güneyden, dogudan, kuzeyden ve kuzeydogudan  yüksek daglarla çevrilidir. Ilçeyi biri Gelenbe Bucagi yönünden gelen ve önce dogu sonra kuzey ve daha sonra kuzeybatiya dogru uzanan; digeri yine dogudan baslayip güneybati yönünden gelisen iki büyük  sira dag çevirir. Bilindigi gibi Manisa'nin kuzeydogusunda Saphane  (2121m.) Dagi'ndan baslayip Demirci Ilçesi'nin kuzeyinden batiya dogru devam eden sira daglar. Demirci sira daglarini  meydana getirir. Aslinda dogudan (Gelenbe yönünde)  Ilçeye dogru uzanan ve iki koldan ilçeyi saran  sira daglar;Demirci Daglari'nin devam eden engebeleridir. Bu sira daglar Saphane  Daglari'ndan  baslayip batiya dogru uzanirlar. Bunlari,3 ayri bölümde inceleyelim: 1) Birinci  bölümü, Saphane Dagi'ndan baslayip, Simav Dagi  (1664) ve Demirci Ilçesi'nin kuzeyinde yer alan Demirci  Daglari (1572) olusturur.2) Ikinci bölüm, orta kismi  meydana getirir. Gelenbe Bucagi'nin dogusuna kadar devam eden bölümdür. 3)  Üçüncü bölüm ise, Gelenbe Bucagi'ndan batiya dogru uzanip, Ilçeye dogudan dahil olduktan sonra; bir kolu kuzey ve kuzeybati yönünde, diger kolu da güneybati yönünde uzanan sira daglar gurubundan meydana gelir. Ilçenin kuzeyine ve kuzeybatisina dogru devam eden birinci kol siradaglar Ivrindi Ilçesine  ve oradan   da Musluk Daglari'na baglanirlar. Madra Daglari (1388),bu daglarin güney batiya sarkan bölümünü olusturur. Kirkagaç ilçesi  ile  Soma arasinda, sinir  teskil eden Payamlik (892) Yongali (883)  ve Kör  (919) Daglarini saymazsak; Kuzeye  dogru ilerleyen daglarin, yüksekliklerinin arttigini görürüz. Örnegin: Sifa Dagi'ndan sonra  gelen ve ilçenin kuzeyinde yer alan Denis  Sivrisi (850), Kurt Tepe (869), Teke Tepe (829)  ve Osman  Dagi'ni (788), kuzeybatidan Göktepe  (736).  Türkali (789)  ve Kocagöynük Daglari (755) sayilabilir. Ilçenin  güneybatisina dogru genisleyerek uzayan ikinci kol sira daglar vardir.Örnegin ilçenin güneyinde yer alan  Sarikaya Dagi 951 metreyi bulur.Daha da güneye gidildikçe bu artan yüksekliklere örnek verecek olursak  Soma Sivrisi'ni (1109) ve Çamlica Dagi'ni (1210) sayabiliriz.

OVALAR

Ilçenin  belli  basli  ovasi,  Ege  Bölgesi'nin  sayili  ovalarindan  olan  Bakirçay Ovasi'dir.Bu  ova,  Madra  Dagi (1388)  ile Yunt Dagi(1084)  arasinda  bulunur ve ilçenin  dogubati  yönüne  uzanir. Bakirçay  Ovasi  alüvyonlardan  olusmus bir ovadir.Ilçe  sinirlari  içindeki  bölümünün  yükseltisi   150 metre,  uzunlugu 30km ve  genisligi  ise  10 km'dir. Ova'nin,  ilçenin  dogu  ve  kuzeydogusunda  çukur görünümlü  bir  yapisi  dardir. Batiya  dogru  15km.ye  kadar  genisleyen  ovada çok  çesitli  ürünler  yetistirilmektedir.Ayni  zamanda  ilçenin  en  verimli   alani olan Bakirçay  Ovasi'nin güneyinde  Sarikaya  Dagi (951m),  Mumya  Dagi(888m), Hamza  Dagi  (374m),  Yassitepe (252m), Güventepe  (Geventepe), ve Peynircioglu Tepesi (255m);  kuzeyinde  ise  Sifa  Dagi(875m), Denis  Sivrisi (850m)  bulunmaktadir.  Vadiler: Ilçede  irili   ufakli  çok  sayida  vadi  vardir. Genel  olarak  bu  vadiler, Bakirçay'ibesleyen    akarsularin  bulundugu  bati  ve  kuzeybatida  yogunluktadir. Maden  ve  Sarikaya  Dereleri'nin  ve  Türkali'de  Kovuk  Dere'nin  bulundugu  vadiler  örnek  olarak gösterilebilir. Su  Kaynaklari: a- Bakirçay  Irmagi: Manisa  ilinin  Ege  Havzasi'na   giren  en  önemli  akarsuyudur. Bu  akarsuyun  kaynagi  Gölcük  Daglari  dogu  yamaçlaridir. Bu  akarsu, Kirkagaç ve  Soma  yakinlarindan  geçerek,  Kinik'in  kuzeyinde  Yagcilli  Çayi  ile birlesir. Bergama  yakinlarindan  geçerek,  Çandarli  Körfezi'nden  Ege  Denizi'ne  dökülür.Toplam  uzunlugu  120  km. olan  nehrin  il  sinirlari  içinde kalan  kismi 59  km.'dir.Yillik  ortalama   debisi  14,485  m3/s'dir. DSI'nin  ölçümlerine  göre  su  toplama  alani 2887  km2'dir.Rejimi  düzensiz  bir  akarsu  olan  Bakirçay'in, Soma  ilçe  sinirlari  içindeki  uzunlugu  28 km'dir. Ilçe  içindeki  baslica  kollari; Kirmizilar  Deresi, Ayitli  Deresi, Ilica Deresi, Yagcilli  Çayi, Caber  Deresi  ve  Sodra  Deresi'dir.  b- Sevisler  Baraji:  Soma   Termik  Santralleri'nin  ve  o  dönemde  kurulmasi  planlanan Azot Gübre Fabrikasi'nin sanayi suyu ihtiyacini karsilamak,  kismen  de  Bakirçay'in  yol   açtigi  taskinlari  önlemek  amaciyla,  1977  yilinda  yapimina  baslanmis  ve  1981'de tamamlanmistir.Baraj  zonlu  toprak  dolgu  tipinde  olup, 59,5 m. yüksekligindedir. 127  milyon m3  su   depolama  kapasitesine  sahiptir.Ayrica  sulama  amaciyla da  kullanilmaktadir.

 BITKI ÖRTÜSÜ

             1-Zaman  içinde  ormanlik  alanlarin,  bitki  örtüsünün  degerini ; egitildikçe, önemsedikçe  anlamaya  basladik. 
2-Soma'nin   bitki  örtüsü,  Akdeniz  Bölgesi'nin  bitki  örtüsü  karakterindedir.

SOMA'NIN UYDU GÖRÜNTÜSÜ İÇİN TIKLAYIN  http://www.soma.gov.tr/harita.html

 

 
 

 

Soma Cagri FM RTV. YAY. SAN. A.Ş.

    Copyright © 2010 Yahyalı Fm